Nikahta keramet var mıdır; bunu nasıla algılamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Nikâhta keramet vardır." sözü şu noktalardan değerlendirilebilir:

1. Kişi evlenmekle nefsini haramlardan korur.

2. Sorumluluk alarak hem toplum hem de ailenin düzenini sağlamaya katkıda bulunmuş olur.

3. Nikâh ile Allah kadın ve erkeğin kalbine bir muhabbet yerleştirir. Bu da ailenin huzurlu olmasına vesile olur.

Tabi bu hususlar evliliğin önemini idrak eden insanlar içindir. Aksi takdirde hayatını gayrimeşru yerlerde geçiren insanlar bu güzelliklerden istifade edemez.