İhrama giren kişi vakfeye durmadan önce cimada bulunursa haccı kaza etmesi gerekir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hac için ihrama girdikten sonra, henüz Arafat Vakfesi yapmadan cinsel ilişkide bulunmak, haccın bozulmasına yol açar. Bu duruma düşen kimsenin, bozulan bu haccını yarım bırakmayıp tamamlaması ve bunun yerine gelecek yıllarda bu haccını kaza etmesi ve işlediği bu fiilden dolayı da bir koyun veya keçi (dem) kurban etmesi gerekir.

Umre için ihrama girdikten sonra, umre tavafını yapmadan cinsel ilişkide bulunan kimsenin de aynı şekilde umresi bozulmuş olur. Bu kimsenin, bozulan bu umreyi bırakmayıp tamamlaması, daha sonra bunu kaza etmesi ve işlediği suçtan dolayı da yine bir koyun veya keçi (dem) kesmesi gerekir

Vekaletle hacca giden kişi kendisi için hac yapamaz, ancak umre yapabilir.

(Diyanet Hac Rehberi)