Hz. İsa ile Hz. Muhammed arasında peygamber gönderilmiş midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Tarihi bilgiler içerisinde Hz. İsa (as) ile Hz. Muhammed (asm) arasında peygamber gönderilmediği ifade edilmektedir. Bu dönem, "fetret devri" olarak adlandırılmıştır.

Hz. Selman (radıyallahu anh) dedi ki:

"Hz. İsa ile Hz. Muhammed aleyhimessalatu vesselam arasındaki fetret altı yüz senedir." (Buharî, Menakıbu'l-Ensar 53)

Hadiste geçen "fetret"ten murat, Allah tarafından bir peygamberin gönderilmediği müddettir. Hz. Selman'ın verdiği bu rakam hususunda bazı ihtilaflar var: Katâde'ye göre bu müddet 560 senedir. Kelbî'den, 540 olduğu rivayet edilmiştir. 400 sene diyen de olmuştur. (Prof. Dr. İbrahim Canan, Kütüb-i Sitte)