Sabah, akşam ve yatsı namazlarında duaları sesli okunur mu?

Soru Detayı

- Sabah, akşam ve yatsı namazlarında duaları (sübhaneke, tahiyyat, salli, barik ve rabbena) açıktan okuyabilir miyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Namazdaki tekbir ve benzeri zikirler vacip türünden ise imam onu aşikâr söyler. Yalnız başına kılan da kendisi duyacak kadar bir sesle yerine getirir. İftitah ve bayram tekbirleri vacip olduğundan aşikâr söylenir.

Namaz arasındaki intikal tekbirleri sünnet olduğun­dan, imam tarafından aşikâr söylenir, ama yalnız başına namaz kı­lanlar kendisi işitecek kadar sesli söyler.

Kunut Tekbiri de vaciptir, cemaatle kılındığında aşikâr, yalnız kılındığında yine kendisi işite­cek kadar sesli söylenir. Ne var ki Kunut Tekbiri'nin cemaatle de kılınırken aşikâr söylenmemesini El-Hidâye sahibi ihtiyar etmiştir.

Geriye kalan teşehhüd, âmin, salâvat ve dualar, rükû' ve secdelerdeki tesbihler hep gizli söylenir. (bk. Bahr-i Râik, İbn Nüceyra.)

(Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/251.)