Midye satmak caiz midir?

Soru Detayı

- Hanefi mezhebine göre midye yemek caiz değildir. Buna göre Hanefi mezhebinden birinin restoranında midye satması caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yenmesi caiz olmayan bir şeyi Müslümanlara yedirmek haramdır. Bu açıdan Hanefi mezhebine göre midye satmak caiz olmaz.

Ancak cumhura (diğer üç mezhebe) göre midye dahil bütün deniz / su hayvanlarının yenmesi caizidir. (bk. el-Fıku’l-İslamî, III, 678-688; TDYV. İlmihal, II, 41).

Midye satan bir kimsenin, müşterilerinin midyeyi helal kabul eden mezheplerden birine mensup olduklarını düşünerek, onlara midye satması haram olmaz.