Namaz kılarken, takke alnımızı kapattığı halde secde etmemiz namazı bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başa konulan takke, külah, sarık, fes ve benzeri şeyin alnın sec­deye gelecek kısmını kapatmamasına dikkat etmek gerekir. Çünkü o vaziyette secde yapmak mekruh sayılmıştır.

Sarık gibi kalınca bir şey yerin sertliğini hissettirmiyecek ölçüde ise, bu vaziyette namaz kılmak caiz olmaz. Çünkü secdeden maksat, alnı yere koyup ilahi huzurda kulluğun bütün mahviyet ve acziyle âlemlerin Rabbine ya­kın olmayı dilemektir.

Yenini veya üzerindeki pelerin, üstlük ve benzeri bir giysinin ucunu secde mahalline sererek üzerine secde ederse, bu sırf yüzünü toz topraktan korumak içinse mekruhtur. Sarık ve elbisesini koru­mak içinse mekruh değildir. (Bahrirâik / İbn Nüceym; Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi: 1/366-367)