Factoring şirketinde çalışmak caiz midir, kazancı helal midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Faiz işlemleri üzerine kurulmuş olan işyerlerinde çalışmak haramdır; kazancı da haram olur.

Factoring hizmetleri veren kuruluşlar, birden fazla işlem ve hizmet yapıyorlar; bunların faizli kredi mahiyetinde olanları caiz değil, vekalet, kefalet, müvekkil adına ödeme yapıp sonra ödeneni aynen (eşit miktarda) tahsil ve bir komisyon alma şeklindeki işlemleri ise caizdir. (Prof. Dr. Hayrettin Karaman)

Örneğin, iç piyasa satışları veya ihracattan doğan 90 güne kadar vadeli alacakları iskonto eden kamudan ruhsatlı şirketler vardır. Bu şirketlerin para ticareti dışında faaliyette bulunmaları yasaktır. Böyle bir uygulamayı İslamiyet ile bağdaştırmanın imkânı yoktur. (Sami Uslu)

Bu açıdan ilgili kurum ya da kuruluşların çalışma şartları ve uygulamalarına göre karar vermek gerekir.