Arapların dört siyasi dahisi olarak bilinen sahabeler kimlerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

1. Muaviye b. Ebi Süfyan: Ağırbaşlılıkta, işleri teenniyle takip etmede ün yapmıştır.(Ancak bazı kaynaklara göre, bu zat, Muaviye b. Ebih’dir).

1. Amr b. As: En zor meseleleri çözmede mahir olmakla ün salmıştır.

3. Muğire b. Şu’be: Büyük işler adamı olarak meşhurdur.

4. Ziyad b. Ebih (Bazılarına göre, Muaviye b. Ebih’in kardeşi). Küçük-büyük her hususta işleri çevirebilen maharetiyle ünlüdür. (bk. Ya‘kûbî, Tarih, Beyrut 1960, II, 229; Taberî, Tarih, V, 212-218, 295-348; İbnü’l-Esîr, el-Kâmil, III 247-248)