Seyyidlik anneden çocuklara geçer mi? Seyyidler imansız ölmez mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir şerif veya seyyidin hanımı seyyide veya şerîfe olursa, bunlardan doğan çocuğa "es-seyyidü'ş-şerif" veya kısaca seyyid-şerîf denilir.

Bazı tarihçilere göre, şerîfenin şerîf olmayan kocasından doğan çocuğu şerîf veya şerîfe değildir. Bir kısım âlimlere göre bunlara da şerîf veya şerîfe (kız ise) denilir.

Her ne kadar nesep babadan devam ederse de bir kısım alimler seyyide ve şerife hanımların seyyid veya şerif olmayan erkekten çocuklarını da seyyid ve şerif kabul etmişlerdir. Çocuğun babası seyyid olmadığı halde annesi seyyide olduğu için seyyid kabul edilmiştir.

Sadece nesebinden dolayı bir kimsenin seyyide de olsa günahsız olacağı düşünülemez. "Seyyidler imansız gitmez." diye bir rivayet bilmiyoruz. Ancak böyle bir rivayet olsa da bu kemal manaya işaret olabilir. Yani Peygamber (asm) torunu olmaya layık bir hayat yaşayan kimseler hakkında olabilir. Yoksa yalnızca nesebinden dolayı bir ayrıcalık yoktur. Her insan imtihana tabidir.