Küçük erkek çocuğuna veya erkek bebeklere altın takmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bildiğiniz gibi altın takınmak erkeklere haramdır. Delili de Hz.Ali (r.a)'dan gelen şu hadisdir:

''Resûlullah (s.a.v.) bir miktar ipek alıp sağ avucuna koydu, bir miktar da altın alıp sol eline koydu sonra da: ''Şu iki şey ümmetimin erkek kısmına haramdır." (Ebû Dâvûd; libas, 14 (4057) Nesâi; Zinet, 40)

Büluğa ermeyen erkek çocukların altın takınmaları ise mekruhtur. Çünkü erkeğe altını haram kılan nas, (kendisinden hüküm çıkarılan ayet veya hadis) erkeklerin bütününü kapsadığı gibi, nasda, büluğ kaydı da yoktur. Bu işin sorumluluğu, altını çocuğa takan ve taktıran kadın ve erkeğe âittir.

Giyilmesi ve içilmesi haram olan bir şeyi başkasına giydirmek ve içirmek de haramdır. Çünkü biz Müslümanlar, çocukları Allah'a itaate alıştırmak ve kötülüklerden korumakla emrolunduk. (İbn-i Abidin, 6/362)