Şafi imam Hanefilere vitr namazı kıldırabilir mi? Teravihin ikinci rekatlarında Salli-Barik duaları okunur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebinde teravihlerin ikişer rekat olarak kılınma zorunluluğu vardır. Dolayısıyla  dört rekat diye bir şey yoktur. Bu nedenle her oturuşta salli barik okunması sünnettir.

Diğer taraftan Hanefi olanlar, dört veya daha fazla rekatlar halinde kılıyorlarsa, her oturuşta salli barik duaları okunur. Bu açıdan salli barik dualarının okunması her iki mezhebe göre uygundur...

Şafiiler, imam veya cemaat olduğu zaman, Hanefi mezhebine uyarak dört rekat kılmaktadır.

Kanaatimizce, şayet cemaat söz konusu ise, farklı mezhebe bağlı imamın arkasında namaz kılmakta bir sakınca yoktur. Çünkü, Hanbeli ve Maliklere göre, cemaatle namaz kılındığında, imamın kendi itikadı geçerlidir. Eğer imam kendi mezhebine göre, imamlık yapmaya elverişli ise, ona tabi olmakta bir beis yoktur. Hepsi de hak mezheptir. Zorunlu hallerde taklit etmekte fayda vardır.

Bu ayrılıkçı, ihtilafçı, tefrikacı asırda, cemaatin ahengini bozmamak önem arz etmektedir. Tabii ki, imamların mümkün oldukça farklı mezheplere de dikkat etmesi daha güzeldir.