Şafii'ye göre namazın farz ve sünnetleri kaçtır?

Soru Detayı

- Şafi mezhebine göre namaz farz ve sünnetleri kaçar tanedir?
- Şafilerin tahiyyatın sonunda sağ baş parmaklarını kaldırmasının dayanağı var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Farz namazlar bütün mezheplere göre, on yedi rekattir.

“Tahiyyatın sonunda sağ baş parmak” diye bir şey yoktur. Doğrusu: Tahiyyatın başından sonuna kadar şahadet parmağını açık, diğer parmaklarını kapalı tutmalarının dayanağı şu hadistir:

Hz. Abdullah b. Ömer anlatıyor:

"Hz. Peygamber (a.s.m) –teşehüdde / tehiyatta- oturduğu zaman, sol elini sol dizinin üstüne, sağ elini de sağ dizinin üstüne koyardı, elini elli üç rakamı oluşturacak şekilde (yani üç parmağını kapalı, büyük baş parmağının ucunu, açık olarak bırakılan şahadet parmağının ikinci mafsal / boğumuna yapıştırmak suretiyle) düğümlerdi ve şahadet parmağıyla da (şahadetlerde, havaya kaldırarak) işaret ederdi.” (Müslim, Mesacid, 113).