Faizli paranın zekatı verilir mi?

Soru Detayı

- Geçen sene annem vefat etti ve benim evliliğim için biriktirmiş olduğu faizli para bana miras kaldı. Ve ben parayla araba aldım, Ramazan ayında sattım...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elinizde bulunan para ve mal varlığının ne kadarı faiz gelirlerinden oluşuyorsa, bu miktarın tamamının fakirlere veya hayır kurumlarına bağışlanması gerekir. Bundan dolayı da sevap umulmaz.

Geriye kalan faizsiz kısmın ise:

Gayri menkullerin ve arabaların zekâtı olmaz. Elinizde biriktirmiş olduğunuz para, altın vs. bir yılı doldurmuş ise bunların zekâtı verilir. Bir yılı doldurmayan birikimlerinizin zekâtı olmaz. Bir yılı doldurduğu zaman zekât farz olur.