Şeker hastalarının insülin iğnesi yaptırmaları oruçlarını bozar mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Belli zamanlarda enjeksiyon yoluyla insülin almaları gereken şeker hastalarının oruç tutmalarında tıp bakımından bir sakınca bulunmazsa, oruçlu iken (insülin) iğnelerini yaptırmaları oruçlarını bozmaz. Çünkü şeker hastaları bunu yaptırmadan yaşayamaz.

Hayati bir tehlikenin olduğu anlarda iğne yasağı yoktur zaten. Şayet hastalığın şiddetlenmesi gibi ciddi bir mahzur yoksa, iğneler iftardan sonraya bırakılırsa daha sağlamı tercih edilmiş olunur.