Kadının başının açık olması, orucunun kabul olmasına mani midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kadının başının açık olması, oruc ibadetini yapmasına mani olmadığı gibi, orucunun kabul olmayacağı düşüncesi de doğru değildir.

Orucun bir manası da kişinin kendini bütün haramlardan uzak tutmasıdır. İnsan orucu midesine tutturduğu gibi diğer uzuvlarına da tutturması gerekir. Gözün orucu harama bakmamak, dilin orucu yalan ve gıybet gibi şeylerden uzak durmak vs. İşte en mükemmel oruç hem madden hem de manen oruç tutmaktır.