Kirvelik nedir? Dinimize göre kirve olan kimse ile evlenmenin hükmü nedir? Bazı yörelerde kirve ile evlenilmez diye bir adet var?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'da kirvelik diye bir şey yoktur. Kirve, erkek çocuğu sünnet ettirirken kucağına alır ve sünnet bu şekilde yapılır. Çocuğu tutan kimse kirve olur. Kızlar sünnet olmadığına göre kirve ile evlenmek diye bir durum olamaz zaten.

Kirvenin İslam'da yeri olmadığı için hükümlerde bir değişiklik olmaz. Kirve olan kimse çocuğun evine geldiğinde, çocuğun kız kardeşlerine ve çocuğun annesine karşı namahremdir. Yabancı bir erkek gibidir. Şayet nesebi bir akrabalık varsa başka.

Her hangi bir nesebi akrabalığı olmayan yabancı bir erkek kirve olmakla mahremiyet ölçüleri değişmez. Kirvenin çocuğu ile evlenmek de caizdir.