Âl-i İmran suresi 105. ayet mezhepler hakkında mıdır? "Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra, çekişmeye girip fırkalar halinde parçalananlar gibi olmayın..."

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ali İmran Suresi (105):

«Ey Müslümanlar! Sakın ayrılıp kendilerine açıklamalar geldik­ten sonra ihtilâfa girenler gibi olmayınız...»

Bunlardan maksat, Yahudi ve Hristiyanlardır. Onlar Allah'ın birliği ve âhiretin halleri hakkın­da ihtilâfa düştüler.

En belirgin görüşe göre, buradaki ihtilâf, esaslardaki ihtilâftır; teferruatlardaki ihtilâf değildir. Çünkü Allah'ın Rasûlü (asm) şöyle buyurmaktadır:

«Ümmetimin ihtilâfı rahmettir.»

Ve yine buyurmuştur:

«Kim ki, içtihat ederse (var kuvveti ile ilmî delillere baş vurursa) ve hakka isabet ederse, onun iki eciri vardır. Kim ki, bütün ilmî delillere baş vurmasına rağmen yanılırsa, ona bir tek ecir vardır.»

Hadisde bahsi geçen içtihat, ilmin yüksek seviyesine gelmiş bir zatın bütün ilmî gücü ile çalışıp delillerden hüküm çıkarmak demek­tir. Bu seviyede bulunan bir âlim, bu tarzda çalıştıktan sonra yanılırsa, çalışmasının bir eciri vardır. Yanılmasından ötürü de muaheze edile­mez. Çünkü art niyeti yoktur. (Ali Arslan, Büyük Kur’an Tefsiri, Arslan Yayınları: 3/7-9.)