İmam nikahlı eşim başkasıylan kaçtı, onların öldürülmesi dinen helal mıdır? Bir kadın, imam nikahlı eşini bırakıp başka bir erkekle nikahlanabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Başkasıyla kaçan eşinizi öldürmeniz doğru değildir; ceza verme yetkisi devlete aittir. Gereken cezayı devlet vermese dahi sizin cezalandırma yetkiniz bulunmamaktadır. Dünyada ceza almasa da ahirette yaptığı hatanın cezasını görecektir.

Sizin nikahınızda bulunan bir kimse başkasıyla nikahlanamaz. Şayet başkasıyla nikahlanmışsa ve nikahı kıyan durumu biliyorsa mesul olur.

Gayrimeşru olan bu ilişkiden dolayı siz mesul olmazsınız. Yapmanız gereken en doğru hareket eşinizi boşamanızdır.