Dişlerin düzelmesi amacıyla diş teli takıldığında, abdest alırken telin bulunduğu kısımlara su değemiyor. Bu durumda abdest kabul olur mu? Maliki mezhebine göre mi abdest alınmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dindar ve uzman bir diş hekiminin tedavi amaçlı olarak bu konuda vereceği karara göre hareket edebilirsiniz.

Uzman ve dindar bir diş doktoru veya psikolog bunu yapmanızın gerekli olduğuna karar vermesiyle dişlerinizi bu şekilde tedavi ettirmeniz caiz olur. Sıhhi ve psikolojik bir rahatsızlık olmadığında sadece estetik amaçlı dişleri düzelttirmek caiz olmaz.

Abdestte ağzı yıkamak sünnet olduğu için abdeste zaten engel olmaz. Gusülde ağzı yıkamak farzdır. Bu sebeple tedavi amaçlı olursa gusle mani olmaz; başka mezhebleri taklit etmeye gerek yoktur.