Spor ve film yoluyla para kazanmak? Ben bir futbol haber sitesi, bir de film haber sitesi hazırlamak ve bu siteleri geliştirerek ve reklam koyarak gelir kazanmak istiyorum...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İslam'ın genel prensiplerine ters düşmeyen her hizmet mubahtır. Tabii ki, insanlara dünya ve öbür dünyaları için yararlı olan işleri tercih etmek gerekir.

"Kişinin imanının güzelliğini gösteren belgelerden biri de onun lüzumsuz işlerle uğraşmamasıdır." (Tirmizi, Zühd 11)

mealindeki hadisten de bunu anlıyoruz.

Meşru reklamlardan para kazanmak meşrudur. Çünkü helal olan her hizmetin bir karşılığı vardır. Bir de işlerin önceliği vardır. Çok mühim, az mühim gibi. Eğer çok mühim işler dururken az mühim olanlarla iştigal edersek, zamanımızı ve ömrümüzü ziyan etmiş oluruz.

Söz konusu filmleri şuurlu bir tarzda seçebilirsek, insanların eğitim, terbiye ve sosyal hayatta lazım olan derslere ait olanlarını kullanabilirsek, elbette uygun bir hizmet etmiş oluruz.

Kural şudur: Haram olan şeylerin kazancı da haramdır. Helal olan şeylerin kazancı da helaldir.