Türkiyede yaşıyorum, yabancı bankalardan faiz alsam caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Türkiye'de yaşayan bir kimse Türkikye'deki yabancı bankalarından faizli kredi alamaz. Bu konudaki fetva yurt dışında yaşayan Müslümanlar içindir.

  Fâizi almanın câiz olması için aranan tek ikili şart şudur: Ülke, gayri müslim ülkesi; muhatap da gayri müslim muhatap olacak!.

 Tek cümlede ifâdesini bulan bu ikili şartın vâki olduğu her yerde fâiz alınabilir, bu ikili şartın vâki olmadığı hiçbir yerde fâiz alınmaz.

Bu şarta göre ülkelerin durumunu inceleyelim.

1. Almanya'da bulunan Türk banka şubelerinden fâiz alınmaz.

- Neden?

- Çünkü ülke gayri müslim, ama muhatap gayri müslim değildir!

Demek ki, şartın biri var, ülkenin gayri müslim ülkesi olması. İkincisi yok. Muhatabın gayri müslim muhatap olması.

2. Türkiye'de bulunan gayri müslimlerden ve bankalardan da fâiz alınmaz.

- Neden?

- Çünkü burada da muhatap gayri müslim, ama ülke gayri müslim ülkesi değil.

Burada da şartın biri var (muhatabın gayri müslim olması), ama ikincisi yoktur (ülkenin gayri müslim ülkesi olması).

Biz Müslümanız. Bu ülke de, biz Müslümanların ülkesidir.

Mes'elenin özü budur.