Hz. Peygamber (asm)'in uykusu abdestini bozar mıydı? Rasûlullah (asm) buyurdular: "Gözlerim uyur, ama kalbim uyumaz." Başka bir yerde de; "Uyku kalbe musallat olursa, abdestin yenilenmesi gerekir." deniyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. Aişe (r.anha) annemiz anlatıyor:

Bir defasında, "Ey Allah'in Resulu! Vitir namazını kılmadan uyuyor musun?" diye sordugumda "Ey Âişe! Benim gözlerim uyur, fakat kalbim uyumaz." buyurdu." (Buharî, Teheccüd, 1 25).

Abdullah İbnu Mes'ud (radıyallahu anh) anlatıyor:

"Resulullah (bir gün) horlayıncaya kadar uyudu. Sonra kalkıp namaz kıldı."

İbnu Abbas (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

"Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın o uykusu, kendisi yani Hz. Peygamber (asm) oturur iken olmuştur."

AÇIKLAMA:

Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın uykudan kalkıp abdest almadan namaz kıldığına dair rivayetler, şarihlerce şöyle izah edilir: Aslında uyku abdestin bozulmasına vesiledir; çünkü farkında olmadan, uyuyan yellenmiş olabilir. Buna rağmen Resulullah (asm)'ın abdest almadan namaz kılması, onun kalbinin uyumamış olmasındandır. Zira başka hadislerde "gözünün uyuduğu, kalbinin uyumadığı" belirtilmiştir.