Ayrı şehirlerde yaşayan iki engelli kişi birbirlerini hiç görmeyecek şekilde nikahlanabilirler mi? Öldüğünde nikahlı olmak için (faziletli olduğunu düşündüğünden) maaşının ihtiyaç sahibi bir bayana kalmasını istediği için...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nikahın şartlarını yerine getirmek kaydıya kıyılan her nikah geçerlidir. Bu açıdan yapacağınız nikah, nikahtır ve geçerlidir. Ancak beraber olmamak ve biribirini görmemek üzere diye şart koşularak nikah olmaz. Nikah kıyıldıktan sonra onun sonucu olan her şey helaldir. İsterse beraber olurlar isterse ayrı olurlar. Önceden kısıtlama getirilmez.