Gusülde kuru yer kaldığına dair çok vesvese geliyor; bundan nasıl kurtulabilirim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Gusülde bir kimsenin kuru yer kalıp kalmadığını bilmesi zordur. Bu sebeple ölçü bilmek emin olmak değildir. Baştan ve omuzlardan su dökülmesi gusül için yeterlidir. Bu da beş dakikalık bir süredir. Bir kimse beş dakika süreyle üzerine su dökmüşse tüm vucudun ıslandığı ve kuru yer kalmadığı kabul edilir. Bunun dışında sizin bilmediğiniz kuru yer kalsa dahi gusül geçerlidir.

Şeytan insanı dinden soğutmak ve ibadetleri çekilmez hale getirmek için vesvese verir. Şeytanın vesvesesine kanmamak gerekir. Allah'ın rızası şeytanın vesvesesine takılıp da saatlerce banyoda kalmak değildir. Kişi guslü tam yapacağım diyerek israfa girmektedir; israf ise haramdır. Saatlerce gusül almakta Allah'ın rızası aranmaz.