Bu zamanda çok evlilik olabilir mi? Erkekler bu konuda Peygamberimizi taklit edebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimizin (asm) çok evliliğini dönemin şartları içerisinde değerlendirmek gerekir. Ayrıca Peygamberimiz (asm) 25 yaşında iken 40 yaşında bir hanımla uzun yıllar birlikte yaşamıştır. İlk hanımı Hz. Hatice (ra) validemiz vefat edinceye kadar başka evlilik yapmamıştır.

Resulullah (asm)'ın bu evliliği 25 yıl sürmüş, İbrahim dışındaki bütün evlatları da yine bu nâdide kadından olmuştur. Vefatı esnasında Resulullah (asm)'ın yaşı 50'dir. Yani Hz. Peygamber (asm) evlilik hayatının büyük bir kısmını ve aynı zamanda gençlik ve olgunluk yaşlarını, sadece ve sadece, kendisinden 15 yaş büyük olan bir kadınla geçirmiştir.

Peygamberimizin (asm) çok evliliği 50 yaşından sonra gerçekleşmiş olup bunlar da bir takım hikmetlerden dolayıdır.

Bu zamanda erkekler Peygamberimizi (asm) evlilik konusunda taklit edeceklerse ilk evliliğini gözardı etmemelidirler.