Kişiye ölüm anında cennetlik veya cehennemlik olacağı gösteriliyorsa, mahşerde neden amel defterinin sağından mı solundan mı verileceğinin telaşına kapılıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah Teala geleceği bildiği için, ölen bir insanın cennetlik veya cehennemlik olduğunu elbette bilmektedir.

Kabir alemi gaybi bir konudur. Bu bakımdan o alemdeki hesap ve sorgu sualin mahiyetini Peygamberimizin (asm) anlattığı şekilde bilmekteyiz.

Kişi vefat ettikten sonra kabirde münker ve nekir tarafından sorgu suale çekilir ve eğer mümin ise kabri cennet bahçesine döner. Şayet cehennemlik ise kabri cehennem çukurlarından bir çukur haline gelir.

Günahları fazla olan bir mümin, ahirette ve mahşerde çektikleri sıkıntılar günahlarına keffaret olur. Bu bakımdan günahları sevabından çok olan bir insan kabir ve mahşerde çektikleri sıkıntıdan dolayı günahları azalır ve cennetlik bir insan olabilir. Bundan dolayı kişi amelinin sağından veya solundan verileceğinin telaşında olabilir.

Ayrıca mahşer meydanının şiddetinden dolayı insan böyle bir telaşa kapılmaktadır. Nitekim o günün dehşetinden peygamberler bile "nefsi nefsi" diyecektir.