Bir rivayete göre, kıyamet daha da yaklaştıkça Fırat nehrinin yatağından, altından bir dağ çıkacağı ve insanların savaşacağı; ümmetinin bu savaşa girmemesi bildiriliyor. Bu rivayet doğru mudur? Bu konuda başka ayet ve hadis var mıdır?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dediğiniz husus doğrudur. Müslim'in sahihinde bildirildiğine göre, Hz. Peygamber (a.s.m) şöyle buyurmuştur:

"Fırat, altından bir dağı içinden çıkarmadıkça kıyamet kopmaz. İnsanlar onun için birbiriyle öyle savaşır ki, her yüz kişiden doksan dokuzu ölür. Onlardan her biri, "Belki de ben kurtulurum." diye düşünür. Bir rivayette; "Kim oraya varırsa, sakın ondan bir şey almasın." ilavesi vardır." (Müslim, Fiten, 8).

Buna göre sorunuzun ikinci şıkkı da cevabını almış bulunuyor. Çünkü hadiste savaş içinde olanlara "savaşı bırakıp kaçın" denmiyor. Nitekim diğer bir rivayette, hadisin ravisi Suheyl: Babam bu hadisi bana aktardıktan sonra, "Eğer böyle bir şey görürsen sakın ona yaklaşma." diye kendisini uyardığını söylemiştir.(a.g.e.)

Öyleyse menfaat için Müslümanlarla savaşmak ile, cihad için savaşmak farklı şeylerdir.