Ben bir Aleviyim, namazlarımı kılıyorum, ibadetlerimi yapıyorum; illa ismimin Sünni mi olması gerekiyor? Önemli olan niyet ve yaptıkların mı yoksa etiket gibi olan bir sınıf içine girmen mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Önemli olan Allah'ın rızasını kazanmaktır; isim etiket önemli değildir. İslamı yaşayabilmek için illa da kendinizi Sünni diye adlandırmak zorunda değilsiniz. Yalnızca Müslüman kimliği yeterlidir. Önemli olan Müslüman olmaktır.

Kur'an-ı Kerim'de ve hadis-i şeriflerde İslam'ın nasıl yaşanacağı bildirilmiştir. Mezhepler de bunu sistemleştirmiş, yeterli bilgisi olmayanlar için anlaşılır hale getirmişlerdir.