Küs olduğumuz kişilerle barışmak istediğimiz halde bizimle barışmıyorlarsa, üzerimizden mesuliyet kalkmış olur mu? Cennet -güya- kocanın ayakları altındaymış..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dargınlık İslamiyet'in yasaklamış olduğu bir durumdur. İlk önce kim gidip barışmak isterse o daha faziletlidir. Siz barışmak istediğiniz halde barışmıyorlarsa mesuliyet onlara aittir, siz mesul olmazsınız.

Bununla birlikte her zaman kapıları onlara açık tutmalısınız.

Karşı taraf "Cennet annelerin ayakları altındadır" (Nesâî, Cihad, 6) anlamındaki hadisi dahi dargınlık sebebiyle tahrif etmek istemişler. Bunlar nefsin galeyanı ve insanı vartaya sürüklemesidir.

Size düşen, annenize iyi davranıp dargın olduğunuz kimselerin de ıslahı için dua etmektir.