Ayet ve sure okurken besmele çekmenin hükmü nedir? Ayetleri okurken veya bunları zikrederken besmele ile başlanması ve amin diyerek bitirilmesi şart mı?.. Bir de kadınların özel hallerinde hangi dualar, sureler ve ayetler okunmaz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Sure okurken, euzü ve besmele okunur. Âyet-i kerime okurken, âlimlerin çoğuna göre, yalnız euzü okunur, besmele okunmasa da olur. Mesela Âyet-el kürsi, Amenerresulü, Hüvallahüllezi gibi âyetleri okurken besmele çekilmese de olur. Sadece euzü okunabilir. Besmele de çekilirse mahzuru olmaz.

Sure veya âyet okumaya başlarken euzü okumak vaciptir. Surelere başlarken besmele okumak sünnettir.

Namaz içinde Fatiha'dan önce besmele çekmek sünnet, namaz dışında Fatiha okumaya başlarken besmele okumak vaciptir. Şafii mezhebinde ise her zaman Fatiha okurken besmele çekmek farzdır.

Ancak, ezbere bildiğiniz sure ve ayetleri dua niyetine okursanız, o zaman euzü besmele çekilmemesinin bir sakıncası olmaz.

Namazda Fatiha'dan sonra amin demek sünnettir. Dualardan önce besmele çekmek faziletli olsa da şart değildir.

Sorunuzun ikinci kısmının cevabı için tıklayınız:

Hayızlı iken hangi ibadetleri yapabiliriz?..