Erkek istemediği halde kadın çocuk isterse boşanma nedeni sayılır mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Çocuk sahibi olmayı istememek boşanma sebeplerinden sayılmıyor.(1 ) Bu iki taraf için de geçerlidir. Bazen erkek çocuk istiyor, kadın istemiyor. Bazen de kadın istiyor erkek istemiyor. Allah'tan her şeyin hayırlısını istemek gerekiyor.

Boşanma helal olmakla beraber istenilmeyen bir durumdur. Onun için Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:

"Allah'ın hoşlanmadığı, ama mübah kıldığı şey boşanmadır."

Çocuk sahibi olmak çok büyük bir nimet, ama büyük mesuliyeti ve sorumluluğu olan bir iştir. Neyin hakkımız da hayırlı olacağını da bilmiyoruz. Bu sebeple eşimizin gönlünü alarak Allah'tan hayırlısını isteyeceğiz.

(1) İbn-i Abidin Reddül Muhtar, cilt III, s:227.