Kadınların özel hallerinde temizlik müddeti ve istihazenin süresi...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Temizlik müddeti bitip adet müddeti başladığında, ayrıca özür kanı da gelse bu durumdaki kadın adetli sayılır. Çünkü adet müddeti ve kanaması başlamıştır.

Adet görmekte olan bir kadından bir hastalık sebebi ile devamlı olarak kan gelecek olsa, onun hayız ve temizlik hallerindeki belli günlerine göre hüküm verilir.

Örnek: Her ay başından itibaren on gün kan gören bir kadın, ondan sonra yirmi gün veya altı aydan noksan olmak üzere şu kadar ay ve gün temizlik üzere olsa, onun adeti böyle kararlaşmış olur. Sonra böyle bir kadından devamlı olarak kan gelse, yine eski şekli üzere her ayın ilk on günü hayız, diğer yirmi günü veya şu kadar ay ile günü de temizlik hali sayılır.