Ramazanda oruç tutarken eşinin zoru ile cinsel ilişkide bulunmak keffaret gerektirir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Eşinin zor kullanarak kendisiyle girdiği cinsel ilişkide, kendisi ilk başta mücadele ettiği halde kurtulma imkânı bulamamışsa, bu durumda zorlanan kadın için kefaret gerekmez, yalnız zorlayan kocaya gerekir.

Hatta başta kocası tarafından cinsel ilişkiye zorlanan kadın eylem esnasında direnmekten vazgeçip isteyerek yapsa dahi kaza etmesi yeterlidir. (bk. Nevevî, Mecmu, VI/325-336; bk. El-Fıkhu'l-İslamî,II/673, Ebu Yahya Zekeriyya el-Ensari, Esnel Metalib, I/435)