Nişanlılık döneminde yapılan nikahın düşmesi için kızın istememesi yeterli midir? Yani kızın istememesiyle yapılmış olan nikahı düşer mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Nişanlılık döneminde dini nikah kıyılması ile taraflar evlenmiş olur. Adı nişanlı dahi olsa aslında bu şahıslar dinen karı kocadır. Bu bakımdan nişan bozulsa da evlilikleri devam eder.

Erkeğin kadını boşaması ile nikah bozulur. Yani kızın evlenmemeyi düşünmesi, istememesi nikahı düşürmez. Erkek açıkça "boş ol" demelidir.