Kaza namazı borçları nasıl hesaplanır ve nasıl kılınır? Çok fazla kaza borcu olan sünnet yerine kaza kılabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hanefi mezhebinde bir kılınan namaz, hem sünnet hem de kaza namazı yerine geçmez.

Vakit namazlarının sünnetlerinin yerine kaza kılınması Hanefi mezhebince uygun görülmemiştir. Bununla birlikte bir kimse sünnet yerine kaza namazı kılacak olsa, kılmış olduğu kaza namazı geçerli olur.

Bir kaza namazı şöyle niyet edilerek kılınır:

Meselâ: "Niyet ettim Allah rızası için, vaktine yetişip de kılamadığım ilk öğle namazını" yahut "son öğle namazını kılmaya." Böylece kazaya kalmış olan namazlar, ya ilk kazaya kalmış olanından başlanmış olur veya en son kazaya kalmış olanından başlanmış olur ki, her iki halde de belli bir düzene göre geçmiş namazlar kılınarak azalmış olur.

Daha kolay olması bakımından "Üzerimde olan bir öğle veya ikindi namazını kaza ediyorum" şeklinde niyet etmek de yeterlidir.