Tutamadığım oruçları nasıl hesaplayabilirim? Kazaya kalan oruçların yerine fidye verebilir miyim?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kazaya kalan orucun sayısını tam olarak bilmeyen erkekler yaşlarından on iki seneyi, bayanlar ise dokuz seneyi çıkararak, her yıl otuz günden hesaplar ve tuttuğu günler varsa bundan çıkarır.

Kişi kuvvetli olan kanaatine göre kaç gün olduğunu belirler ve orucunu tutar. Kaza orucunu tutarken kolaylık olması açısından birer gün ara ile veya pazartesi perşembe günleri tutarak orucunu tamamlar.

Oruç tutma imkanı olan kişi fidye vererek bu borcundan kurtulamaz. Ancak hasta olup iyileşme ümidi olmayan hastalar tutamadıkları günler sayısınca fidye verirler.