Hatim sevabı birden fazla kişiye bağışlanabilir mi? Ben Efendimizin ruhu, günahların affı, ölmüşlerimin ruhu için, diye geniş bir niyet etmiştim; bunun doğrusu nedir, kısıtlama var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hatim sevabı başta Peygamberimiz (asm) olmak üzere diğer tüm peygamberlere ve müminlerin ruhlarına bağışlanabilir ve bu şekilde niyet edilebilir.

Okunan Kur'an ve Kur'an hatmi nurani olduğu için bir lamba gibidir. Bir lamba için birisi gazyağı, diğeri fitil, bir başkası cam, kibrit vs,.. getirse lamba yandığında herkes tam bir lambaya sahib olur ve lambadan istifade eder. Herbirinin elinde bir ayna olsa "Lamba benim yanımdadır." diyebilir. Birinin istifadesi diğerinin istifadesine engel olmaz.

Değişik cüzleri okuyup Kur'an-ı Kerim'i hatmeden kimseler de böyle manevi bir lamba yakmışlardır. Bunun ışıkları da sevaplarıdır. Okunan hatime katılanlar bu manevi nurdan aynı şekilde sevap alırlar ve birinin sevap kazanması diğerine engel olmaz.