Hangi hallerde selam verilmez?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Selam verildiği takdirde alamayacak durumda olanlara, selam vermek doğru değildir.

Mesela, namaz kılanlara, Kur'an-ı Kerîm okuyanlara, ezan okuyan ve dinleyene, hutbe dinleyenlere, ilimle meşgul olanlara, yemek yiyenlere selam verilmez. Dolayısıyla bu durumda iken verilen selamı almamanın bir sorumluluğu yoktur.

Aynı şekilde Müslüman olmayanlara selam verilmez. Ehl-i Kitaptan birisi selam verdiği takdirde ise, yalnızca "Ve aleyküm!" denilir. (bk.Riyazü's-Sâlihîn Tercümesi, II, 242-243).