Birbirinin çocuklarını emziren iki kadının, emzirilmeyen çocukları birbiriyle evlenebilir mi? Süt kardeşliği hakkında bilgi verir misiniz?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet evlenebilirsiniz. Çünkü siz halanızı emmemişsiniz, halanızın kızı da annenizi emmemiş.

Evlenecek olan kız ve erkekten biri, diğerinin annesinden süt emmişse evlenemezler. Ancak evlenecek olan kız ve erkekten her ikisi de birbirlerinin annesinden süt emmemişse evlenebilirler.

Süt emenin nefsi, süt emzirenin nesline haram olmaktadır. Ancak süt emen çocuğun daha sonra doğabilecek çocukları dışında, diğer nesep hısımları ile süt emziren kadının nesep veya sıhrî hısımları arasında bir akrabalık meydana gelmektedir.

Kısaca; süt emen çocuğun nesepten kardeşleri ile, süt emziren kadının nesepten çocukları arasında bir evlenme engeli doğmaz. Çünkü onlar aynı kadından süt emmedikleri için, fizik ve biyolojik yapılarında ortak cüz söz konusu değildir.(Hamdi Döndüren)