Namazda otururken sağ ayağın dikilmesinin hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Erkeklerin sol ayaklarını yatırıp sağ ayaklarını dikmeleri ve sağ ayağın parmaklarını kıbleye doğru yönelterek, iki ellerini parmakların uçları ile aynı hizada olacak şekilde uyluklar üzerinde koyarak oturması sünnettir.

Kadınlara gelince: Hanefilere göre onlar teverrük şeklinde, yani butları üzerine oturup iki uylukları birbiri üzerine koyarlar, sol ayaklarını sağ taraftan çıkarmak suretiyle otururlar. Çünkü böyle oturuş onların örtünmelerine daha çok yardımcıdır.

Erkeklerin oturma şeklinin dayandığı delil, Hz. Peygamberin (asm) namazını vasfeden Ebu Humeyd'in rivayet ettiği şu hadistir:

"Sonra sol ayağını bükerek üzerine oturdu, sonra her kemik yerini buluncaya kadar doğruldu. Sonra secdeye kapandı."

Hz. Aişe (ra)nin rivayet ettiği hadiste ise şöyle denilmektedir:

"Hz. Peygamber (as) sol ayağını yatırır, sağ ayağını dikerdi."(1)

İbni Ömer de şöyle demiştir: "Sağ ayağın dikilmesi ve parmakları ile beraber kıbleye doğru çevrilmesi namazın sünnetlerindendir." (2)

İk'a, yani köpek oturuşu tarzında oturmak mekruhtur. Bu oturuş şekli iki ayağını yatırıp topuklar üzerine oturmaktır. Bunun dayanağı Hz. Ali (ra)nin rivayet ettiği hadistir: "Resulullah (as) şöyle buyurdu:

"İki secde arasında köpek oturuşu gibi oturma."

Hz. Enes rivayet ettiği hadiste şöyle anlatmıştır. "Resulullah (as) bana şöyle buyurdu:

"Başını secdeden kaldırdığın zaman köpek oturuşu gibi oturma."(3)

Kaynaklar:

1. Buhari ve Müslim rivayet etmiştir.
2. Nesei rivayet etmiştir.
3. Bu iki hadisi İbni Mace rivayet etmiştir.

(Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)