Dua nasıl yapılmalıdır, duanın manası ve hikmeti nedir? Dua ederken içten dua etmiyormuşum gibi geliyor bana, yani sadece isteklerimin yerine gelmesi için dua ediyormuşum sanki. Acaba içten dua etmek için ne yapmalıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Öncelikle duanın mahiyetini iyi bilmek gerekir. Duanın mahiyeti anlaşıldıktan sonra nasıl dua edileceği daha iyi anlaşılacaktır.

Dua bir ubudiyettir. Bizim dualardaki ana prensibimiz ibadet kastı ve gayesi hakim olmalıdır. Yoksa duayı sırf kabul edilmesi gereken ve ihtiyaç dilekçesi olarak görmek yanlıştır.

Daha geniş bilgi için tıklayınız:

Duanın manası ve hikmeti nedir?

Duanın kabul olmamasının sebebi nedir? Dua bir ibadet midir?