Abdestten sonra idrar sızıntısı şüphesi oluyor, bu durumda Şafii mezhebine göre ne yapmak gerekir, özürlü sayılır mıyım?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şafii mezhebine göre, insanın ön ve arka menfezlerinden meni hariç çıkan her şey necistir. İdrarın her çeşidi necis olduğu için yıkanması vaciptir. Bir damla dahi olsa idrar elbiseye bulaşırsa namaza manidir, temizlenmesi gerekir.

Ancak bu konuda vesveseye düşmemek gerekir. Kesin bilgi olmadan acaba idrar geldi mi gelmedi mi diye şüphe etmek yersizdir.

Tuvalette yeteri kadar bekleyip istinca ve istibrayı yaptıktan sonra, idrar sızıntısı olduğu kesinse, o halde özürlü hükümlerine göre amel edilebilir. Ancak yalnızca şüphe ile amel edilmez.