Duvara ayet veya dua levhaları asmak caiz mi? Ayet el-Kürsi veya diğer duaları, sureleri yanımızda taşımanın faydası, sevabı var m? Allah (cc) ve Peygamberimizin isimlerini kolye, broş vs. olarak taşımak iyi midir? Muayyen günlerde takılabilir mi?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ayet yazılı levhaları ve Allah'ın isminin geçtiği levhaları evin duvarına asmak caizdir.

Hayızlı kadınların Kur'an-ı Kerîm okuması, Mushafa el sürmesi ve onu taşıması caiz değildir.

"Ona (Kur'ân'a) tam olarak temizlenmiş olanlardan başkası el süremez." (Vâkıa, 56/79)

Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurmuştur:

"İddetli kadın ve cünüp olan, Kur'ân'dan hiç bir şey okuyamaz." (Tirmizî, Tahâre, 98; İbn Mâce, Tahâre, 105).

Hanefilere göre, bir kılıf içindeki Kur'ân'a el sürmek ve taşımak, hayızlı ve cünüp için mümkün ve câizdir. Yine dua ve hadisleri üzerinde taşıması caizdir.

Üzerimizde bulunan ayet ve dualar, bir kılıf içerisinde olduğu takdirde veya üzerini kapamakla veya ters çevirmekle tuvalete girilebilir.

Üzerinde Allah lafzı yazılı kolyenin takılması da caizdir.