Subhaneke duası yerine başka dualar okunabilir mi? Tekbir alıp namaza başladığımızda Subhaneke duasının yerine veya ek olarak dualar okuyabilir miyiz? Efendimiz (sas) hangi duaları okurdu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cumhura göre, iftitah tekbirinden sonra istiftah duası okumak sünnettir. Hanefi ve Hanbeli mezhebine göre tercih edilen dua "Subhaneke duasıdır." Bu iki mezhep alimleri demiştir ki: "Hz. Peygamberden (sav) sahih olarak sabit olan bu duayı okumak daha faziletli olduğundan bu duayı okumayı tercih etmek gerekir.

Hz. Aişe (ra)'den rivayet edilen hadise göre Hz. Peygamber (sav) namaza başladığı zaman "Subhaekellahumme ve bihamdik ve tebarekesmüke ve teala ceddüke vela ilahe gayruke." derdi.1

Dipnot:

1. Bu hadisi Ebu Davud rivayet etmiştir. Darekutni'nin Enesten benzer bir hadis rivayeti vardır. Beş hadis imamı Ebu Said'den benzer bir hadisi rivayet etmişlerdir. Müslim Sahihinde Hz. Ömer (ra)'in bunu açıktan okuduğu rivayet etmiştir. Neylül Evtar II/195.

(Prof. Dr. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ansiklopedisi)