Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, rüyada görülebilir mi? Görülse de kötü bir şekilde görülebilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet görülebilir, Nitekim bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurmuştur:

"Rüyasında beni gören, gerçekten beni görmüştür. Çünkü, şeytan hiçbir şekilde benim suretime giremez." [bk. Buharî, Tabir 2, 10; Müslim, Rüya 10; (2266); Muvatta, Rüya 1, (2, 956)]

Buna göre alimlerimiz, ister sakallı ister sakalsız, ister uzun ister kısa, ister yaşlı ister genç, ne şekil ve surette görülürse görülsün, bir kimsenin kalbine rüyasında gördüğü kişi hakkında "Bu zat, Peygamberimizdir." şeklinde bir his doğması halinde, o zatın Peygamber Efendimiz olduğunu söylemişlerdir.

Rüyayı gören kişi, Peygamber Efendimizi Rüyada kötü bir şekilde görmüşse, bu durum o rüyayı gören kişinin ruh dünyasının yansımasından olabileceği gibi, Peygamberimizin hoşnut olmadığı bir durumu hissettirmesinden de kaynaklanabilir.