Efendisi cariyeyle cinsel ilişkiye girmek için cariyeden izin alıyor muydu? İzin alması gerekmiyorsa şayet bunun hikmetleri vardır mutlaka, bunlar neler olabilir? Günümüzde insanlar bunu tecavüz olarak değerlendiriyor...

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cariyeler ve köleler, İslam öncesinde bütün dünyada yaygın bir sistemin parçasıdır. Savaşlarda esir alınanlar köleleştiriliyordu. İslam dini geldiğinde, bunları birden kaldıramadı. Bunun bir çok sebebi vardır. İşte bu sistemden kaynaklanan kölelik, bir ticaret metaı olarak da alınıp satılıyordu. İslam, değişik yönden onların lehine bazı düzenlemeler yaptı. Ancak, onları bir meta olmaktan çıkaramadı. İleride hürriyete kavuşacak şekilde pek çok yönden tedbirler getirdi.

Bir eşya olarak satılan cariyelerin herhangi bir hakları zaten yoktu. Bu sebeple, ganimet olarak alınmaları veya bir eşya olarak satın alınmaları halinde sahibinin mülkiyetine geçtiği için, ayrıca nikah ile mülkiyete alma, dolayısıyla iznini alma gibi bir husus söz konusu değildir. Yeter ki, söz konusu cariye evli biri olmasın...

Hz. Peygamber (a.s.m), cariyesi olan Hz. Mariye'yi azat edip onunla nikah akdini kıyması, kölelik lehine -deyim yerindeyse- tarihte eşi olmayan bir inkılaptır.

Tarihte kalmış bu konuları bahane ederek İslam'a hücum edenler, ya art niyetlidir, ya da gerçekten bu konuda çok bilgisizdirler.