Vadeli şatışla gayrimenkul veya araç almak caiz midir? Biz bir araç almak istiyoruz, fakat peşin paramız buna yetişmiyor. Bankaya danıştığımızda, şöyle bir çözüm sundular: "Aracı biz peşin alalım, siz bu aracı bizden vadeli alın."?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Finans kurumlarından başka vadeli satış yapan bankanın olduğunu bilmiyoruz. Bu açıdan faizle iş gören, faiz alan ve veren bir bankaysa, uygulamalarını görmeden ve incelemeden bir karar vermek doğru olmaz.

Eğer dediğiniz gibi herhangi bir malı peşin alıp müşteriye vadeli satış yapıyorsa, bu alışveriş demektir ve helaldir.