Cenaze namazında selam verirken eller teker teker mi yoksa iki selamı birden verdikten sonra mı bırakılır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Diğer vakit namazlarında sağa ve sola selâm verilmeden nasıl eller dizlerden kaldırılmazsa, onun gibi cenaze namazında da sağa ve sola selâm verildikten sonra eller çözülerek serbest bırakılır. Bu âdabı bilmiyenler, sağa selâm verince sağ eli, sola selâm verince sol eli serbest bırakmakta, kimi de sağa selâm verince iki elini de ser­best bırakmaktadır. Böyle yapmak namaz âdabına uygun değildir.

(bk. Celal Yıldırım, Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Uysal Kitabevi, 2/74)