Kerahet vakitler neden var; bu vakitlerde neden namaz kılınmıyor? Kerahet vakitleri hangi vakitlerdir? Kerahet vakitlerini Güneşin doğuşundan 45 dakika sonra, öğleden 45 dakika önce ve akşamdan 45 dk önce, hepsini aynı hesaplasam olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Birincisi: Güneşin doğmasından bir mızrak boyu (beş derece) ki, yükselişine kadar olan zamandır. Memleketimize göre güneşin doğuşundan sonra kırk ile elli dakika arasında bir zamandır.

İkincisi: Güneşin yükselip de tam tepeye geldiği zeval anının bulunduğu vakittir. Bu da öğle namazından önceki 30-40 dakikalık bir zamandır.

Üçüncüsü: Güneşin sararmasından ve gözleri kamaştırmaz bir hale gelmesinden itibaren batışı zamanına kadar olan vakittir. Bu da güneşin batmasından yani akşam namazından 45 dk. öncedir.

Bu üç vakit ateşe tapanların ibadet zamanıdır. Onlara benzemekten kaçınmak, hak dine saygının gereğidir. Bu sebeple bu vakitlerde namaz kılmak mekruhtur.

Bu üç vakit için belirtilen zaman aralıklarını ortalama 45 dakika almanızda bir sakınca yoktur.