İhtiyar babasını kızı banyo yaptırabilir mi? Dedem yaşlı olduğu için banyo yapamıyor, oğullarının ikisi de banyo yaptırmıyor, utanıyorum diyorlar... Dedemi annem ve diğer kızları banyo yaptırıyorlar, hem de şort veya külot olmadan, çırılçıplak;..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Zaruret halinde kızlar, babalarını, dediğiniz şekilde yıkayabilirler. Zaten bir kız, babasının galiz avretinin dışında kalan vücuduna bakabilir. Böyle zaruret olursa, bir yabancıya bile cevaz verilmiştir.

Kaynaklarda daha çok erkeğin kadına bakması söz konusu edilmiştir. Bu cümleden olarak:

"Bir erkeğin, alışveriş, ticaret, borç akdi, şahitlik, öğrenim/öğretim, tedavi, hastaya bakmak, abdest ve tuvaletinde ona yardımcı olmak gibi, zaruret ve ihtiyaç olduğunda yabancı bir bayana bakması caizdir."(V. Zuheylî, el-Fıkhu'l-İslamî, VII/21) denilmektedir.

Kadının erkeğe bakması, erkeğin kadına bakmasından daha ehvendir. Yalnız mümkünse, kızlar, babalarının galiz avret yerini örtsünler. Eğer mümkün değilse bir günah olmaz, inşallah.

Hanbeli mezhebine göre, kendi kendine etek tıraşı olamayan bir hastaya bu konuda yardımcı olmak caizdir (a.g.e).